Uczniowie Czas bardzo szybko mija. Już mamy kwiecień. Niedługo nadejdzie tak oczekiwany z niecierpliwością przez Was dzień nie tylko zakończenia roku szkolnego, ale przede wszystkim dzień ukończenia szkoły. Potem już tylko egzamin maturalny
i w końcu dorosłe życie.

Te niemal cztery lata, które spędziliście w naszej szkole to najpiękniejszy okres w waszym życiu. Poznaliście nowe koleżanki
i nowych kolegów. Zawiązaliście przyjaźnie, niektóre z nich przetrwają całe życie. Dużo razem przeżyliście, dużo się nauczyliście, zdobyliście nowe doświadczenia i umiejętności.

To był też czas ciężkiej i wytężonej pracy, odnosiliście sukcesy i porażki, wzloty i upadki, nie było łatwo, ale na pewno nie było nudno.

Już zapisaliście się w historii naszej szkoły. Myślę, że będziecie dobrze wspominać te lata i nie raz w myślach wracać do tych dni spędzonych z nami.

Zostaną wam wspomnienia. A co zostawicie po sobie?

Uczniowie klas czwartych, bo do Was się zwracam. Jako pamiątkę swojej obecności w naszej szkole zostawcie bibliotece niepotrzebne Wam już książki: podręczniki, słowniki, książki techniczne, powieści młodzieżowe i inne książki, które już przeczytaliście i chcielibyście podzielić się nimi z koleżankami i kolegami.

Książki te wzbogacą księgozbiór naszej biblioteki, będą pomocne Waszym młodszym koleżankom i kolegom.

Zapraszamy do biblioteki!

 

Znamy już zwycięzców tegorocznego Konkursu Walentynkowego: Jury po obejrzeniu prac wyłoniła zwycięzców:

I miejsce:           Kacper Kaczor klasa 1a, Hubert Kulik klasa 2g
Konkurs Walentynkowy – rozstrzygnięty… Konkurs Walentynkowy – rozstrzygnięty…

II miejsce:         Roksana Zmorek klasa 2c 
Konkurs Walentynkowy – rozstrzygnięty…

III miejsce:        Karolina Okuniewska klasa 2a
Konkurs Walentynkowy – rozstrzygnięty…

Gratulujemy serdecznie zwycięzcom!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i zapraszamy za rok!

Konkurs Walentynkowy – rozstrzygnięty…

Nagrodzone prace można obejrzeć w gablocie znajdującej się w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy!

 

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walentynki 2018

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się, więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami czy kwiatami.

Walentynki w południowej i zachodniej Europie są obchodzone już od średniowiecza. Trochę później zaczęto je świętować również w Europie północnej i wschodniej.

W Dzień świętego Walentego (ang. S. Valentine’s Day), według ludowego obyczaju angielskiego, młodzi ludzie wybierają sobie „sympatię” odmiennej płci nie na dzień czy dwa, a na cały rok. Takiej osobie wysyłają upominek. Pochodzenie obyczaju nie jest dokładnie znane, był on jednak rozpowszechniany już od 1476 roku. Może mieć on związek z pewnym ludowym wierzeniem, według którego to właśnie 14 lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają się łączyć w pary.

 

O Dniu świętego Walentego czytamy już u Szekspira, dokładnie we fragmencie z „Hamleta”, w którym obłąkana Ofelia śpiewa piosenkę:

„Dzień dobry, dziś święty Walenty,
Dopiero, co świtać poczyna,
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną,
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną”.

Św. Walenty, patron Dnia Zakochanych zanim zaczął patronować uczuciom, zanim stał się wzorcem dla wszystkich zakochanych i podkochujących się, był patronem chorych na padaczkę. Ci, którzy nie pamiętają już, co to miłość, lubią złośliwie przyrównywać ją do stanu podobnego tej chorobie. To tłumaczy, dlaczego właśnie św. Walenty jest patronem wszystkich zakochanych.

A teraz dobra wiadomość dla tych, którzy, czy to z wyboru, czy w wyniku splotu życiowych wydarzeń, nie mają swojej drugiej połówki. Wszystko to doprowadziło do powstania Dnia Singla, który jest obchodzony 15 lutego.

Źródło: Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985.

http://www.niedziela.pl/artykul/38144/nd/sw-walenty---patron-zakochanych-i-chorych

http://www.gloswielkopolski.pl/strona-kobiet/zwiazki/a/dzien-singla-co-to-za-swieto-kiedy-i-jak-je-obchodzimy-dzien-singla-2017-memy-demotywatory,11787852/ 

29 listopada 2017 roku, w środę, odbyła się w bibliotece inauguracja akcji „ Śląskie czytanie” z udziałem pani dyrektor Danuty Kleinert.

„Śląskie czytanie” zainspirowane zostało ,,Narodowym Czytaniem”. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Z racji tego, że, na co dzień spotykamy się z bohaterami narodowych dzieł na lekcjach języka polskiego - włączenie się w „narodowe czytanie” potraktowaliśmy nieco inaczej… swobodniej…

Zaproponowaliśmy czytelnikom naszej biblioteki wybór książki do głośnego czytania. W drodze plebiscytu wyłoniliśmy historię o przygodach Jakuba Wędrowcza. Człowiek niebanalny, wątpliwej urody i reputacji a jednak bliski sercu wielu czytelników…

Fragmenty powieści odczytali: Justyna Borowiec, Daniela Landowska, Ewa Mazur, Aneta Nowowiejska, Anna Zaporowska, Karol Undas, Rafał Zgrzywa. O wyjątkową oprawę multimedialną zadbał Patryk Cieplak.

Akcja czytelnicza miała na celu propagowanie polskiej literatury, zwłaszcza fantastycznej a przede wszystkim popularyzację czytelnictwa w szkolnej bibliotece.

Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie
Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie

Wszystkim uczniom, którzy przybyli i wysłuchali, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

  • 1
  • 2

Footer

Copyright © 2018 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.