Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walentynki 2018

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się, więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami czy kwiatami.

Walentynki w południowej i zachodniej Europie są obchodzone już od średniowiecza. Trochę później zaczęto je świętować również w Europie północnej i wschodniej.

W Dzień świętego Walentego (ang. S. Valentine’s Day), według ludowego obyczaju angielskiego, młodzi ludzie wybierają sobie „sympatię” odmiennej płci nie na dzień czy dwa, a na cały rok. Takiej osobie wysyłają upominek. Pochodzenie obyczaju nie jest dokładnie znane, był on jednak rozpowszechniany już od 1476 roku. Może mieć on związek z pewnym ludowym wierzeniem, według którego to właśnie 14 lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają się łączyć w pary.

 

O Dniu świętego Walentego czytamy już u Szekspira, dokładnie we fragmencie z „Hamleta”, w którym obłąkana Ofelia śpiewa piosenkę:

„Dzień dobry, dziś święty Walenty,
Dopiero, co świtać poczyna,
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną,
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną”.

Św. Walenty, patron Dnia Zakochanych zanim zaczął patronować uczuciom, zanim stał się wzorcem dla wszystkich zakochanych i podkochujących się, był patronem chorych na padaczkę. Ci, którzy nie pamiętają już, co to miłość, lubią złośliwie przyrównywać ją do stanu podobnego tej chorobie. To tłumaczy, dlaczego właśnie św. Walenty jest patronem wszystkich zakochanych.

A teraz dobra wiadomość dla tych, którzy, czy to z wyboru, czy w wyniku splotu życiowych wydarzeń, nie mają swojej drugiej połówki. Wszystko to doprowadziło do powstania Dnia Singla, który jest obchodzony 15 lutego.

Źródło: Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985.

http://www.niedziela.pl/artykul/38144/nd/sw-walenty---patron-zakochanych-i-chorych

http://www.gloswielkopolski.pl/strona-kobiet/zwiazki/a/dzien-singla-co-to-za-swieto-kiedy-i-jak-je-obchodzimy-dzien-singla-2017-memy-demotywatory,11787852/ 

29 listopada 2017 roku, w środę, odbyła się w bibliotece inauguracja akcji „ Śląskie czytanie” z udziałem pani dyrektor Danuty Kleinert.

„Śląskie czytanie” zainspirowane zostało ,,Narodowym Czytaniem”. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Z racji tego, że, na co dzień spotykamy się z bohaterami narodowych dzieł na lekcjach języka polskiego - włączenie się w „narodowe czytanie” potraktowaliśmy nieco inaczej… swobodniej…

Zaproponowaliśmy czytelnikom naszej biblioteki wybór książki do głośnego czytania. W drodze plebiscytu wyłoniliśmy historię o przygodach Jakuba Wędrowcza. Człowiek niebanalny, wątpliwej urody i reputacji a jednak bliski sercu wielu czytelników…

Fragmenty powieści odczytali: Justyna Borowiec, Daniela Landowska, Ewa Mazur, Aneta Nowowiejska, Anna Zaporowska, Karol Undas, Rafał Zgrzywa. O wyjątkową oprawę multimedialną zadbał Patryk Cieplak.

Akcja czytelnicza miała na celu propagowanie polskiej literatury, zwłaszcza fantastycznej a przede wszystkim popularyzację czytelnictwa w szkolnej bibliotece.

Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie
Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych… czytanie

Wszystkim uczniom, którzy przybyli i wysłuchali, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

Jesteśmy jedną z 1000 szkół, które zakwalifikowały się do ogólnopolskiego projektu pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej

,,Upoluj swoją książkę”

dzięki, któremu uczniowie naszej szkoły będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Projekt ma na celu kreować wśród młodych ludzi modę na czytanie, zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób, ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy akcji zaplanowali konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkoły.

Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz pracowników do wzięcia udziału w projekcie.

Chcąc wziąć udział w projekcie trzeba z plakatu za pomocą smartfona zeskanować kod QR. Po jego zeskanowaniu przez miesiąc otrzymujemy darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

Akcja trwa tylko do 30 listopada - śpieszmy się ,,upolowaćksiążkę”

Upoluj swoją książkę

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły do wspólnego czytania
,,Zagadki Kuby Rozpruwacza” Andrzeja Pilipiuka

Akcja ,,Śląskie czytanie” zainspirowana została ,,Narodowym Czytaniem” zainicjowanym w roku 2012 przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Nasza lektura została wybrana podczas plebiscytu na najchętniej czytaną książkę w szkolnej bibliotece
Wszystkich chętnych do udziału w akcji serdecznie zapraszamy

Akcja odbędzie się w listopadzie
Zapisy w bibliotece

Śląskie czytanie Śląskie czytanie

Więcej artykułów…

  • 1
  • 2

Footer

Copyright © 2018 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.