Nasz biblioteka szkolna otrzymała:

Certyfikat Wielkiej Ligii
Placówka aktywnie promująca czytelnictwo

To nasz wspólny sukces…

 

Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na Youtube’a. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję życiem celebrytów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję. Itd…

Powyższe słowa Jacka Dukaja zmuszają do refleksji, zwłaszcza nas, nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy…

Świetnie ilustrują problem, z którym borykamy się nie od dziś. Czytelnictwo w Polsce (zgodnie ze statystykami) nie napawa optymizmem. Czytamy mało, dominuje skrótowość przekazu…

Dlatego duże pole do popisu mamy my nauczyciele różnej maści, zwłaszcza bibliotekarze…

Próbujemy urozmaicać życie szkolne i zachęcać młodzież do aktywności czytelniczej. Zapożyczamy oraz  wprowadzamy własne innowacyjne pomysły, które mają: po pierwsze zbudować więź między uczniem – czytelnikiem a biblioteką, pokazać, że Biblioteka może być przyjaznym miejscem. Po drugie zaktywizować czytelnictwo m.in. poprzez liczne konkursy i  różnego rodzaju akcje biblioteczne.

W tym roku postanowiłyśmy przystąpić do projektu Certyfikat Wielkiej Ligii i pokazać, że jesteśmy placówką aktywnie promującą czytelnictwo.

Nasze działania zostały docenione – za co chciałabym serdecznie podziękować – bo jak wiadomo dobre słowo, pozytywna uwaga – nastrajają optymistycznie i dodają energii.

Zachęcają do pracy w przyszłości…

Szczególną uwagę zwróciły dwie formy aktywizacji czytelnictwa w naszej szkole, pierwsza to:

Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych – czytanie…. czyli impreza czytelnicza zainspirowana Narodowym Czytaniem.

Druga forma  aktywizacji to Błyskawiczny konkurs fantastyczny.

Dlatego w tym miejscu pragnę podziękować pani dyrektor  Danucie Kleinert, pani profesor Annie Światłoń, pomysłodawczyni szkolnej akcji Śląskie Czytanie, naszym koleżankom nauczycielkom, które nas wspierały, motywowały i dodawały pozytywnej energii do działania, ale przede wszystkim naszym wspaniałym czytelniczkom i czytelnikom, którzy chętnie brali udział w bibliotecznych akcjach i konkursach.

Dziękuję i zapraszam po wakacjach.

Podziękowania Podziękowania

Stowarzyszenie Górnośląski Klaster Kreatywny, w ramach projektu pod nazwą „mikroKATOWICE” przeprowadził w naszej szkole warsztaty dziennikarskie.

Warsztaty

Cały cykl szkoleniowy poświęcony był tematyce dziennikarstwa obywatelskiego: Rola obywateli we współczesnych systemach informacyjnych oraz jak zaangażowanie obywateli może wpływać na kształtowanie przyjaznego otoczenia społecznego.

 

Celem warsztatów dziennikarskich było udowodnienie, że dzięki czynnemu zaangażowaniu młodych obywateli (poprzez dziennikarstwo obywatelskie, szczególnie w mediach społecznościowych) – można zmieniać miasto na lepsze.

Zajęcia prowadziły redaktorki portalu rozswietlamykulture.pl 

W ramach warsztatów odbyły się w szkole dwa spotkania 19 marca oraz 4 kwietnia 2019 roku.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach dziennikarskich. 

 

Organizatorki: Anna Światłoń, Edyta Sawicka, Agnieszka Pawlik, Anna Lorenc.

 

  Foto Foto Foto Foto

Dzięki warsztatom dziennikarskim poznałam wiele pomocnych stron i narzędzi, np. do edytowania tekstów, zdjęć.
Dzięki tym zajęciom poszerzyłam swoje zainteresowania…

Dominika

 

Warsztaty dziennikarskie były dosyć nudne, ale dowiedziałem się kilku mniej lub bardziej ciekawych rzeczy,. takich, jak: co to jest dziennikarstwo obywatelskie, programy i urządzenia wykorzystywane przez dziennikarzy. Zostało też omówionych kilka funkcji programów, głównie dokumentów google.

Szymon

 

Warsztaty dziennikarskie umożliwiły mi między innymi zapoznanie się z pomocnymi, nietrudnymi sposobami korekty tekstu. Cieszę się, że wzięłam w nich udział i mam nadzieję, że wiedza zdobyta na warsztatach przyda mi się w przyszłości.

Karolina

 

Zajęcia dziennikarskie w naszej szkole, moim skromny zdaniem, odbywały się w bardzo przyjaznej atmosferze. Nauczyliśmy się, jak dobrze edytować tekst, skąd brać dobrej jakości zdjęcia.
Uważam, że każdy z uczniów, który był obecny na warsztatach, nauczył się czegoś nowego, mam nadzieję, że w przyszłości odbędą się ponownie tego typu zajęcia.

Madzia

 

 Foto

25 marca (poniedziałek) 2019 roku po raz pierwszy, ale nie ostatni ogłosiliśmy w szkolnej bibliotece Błyskawiczny Konkurs Fantastyczny!!!

 

Temat ogłoszonego konkursu w bibliotece brzmiał:

„Jeśli znasz Jakuba Wędrowycza, nie obce są ci przygody Wiedźmina, a Metro znasz jak własną kieszeń – zapraszamy…
Zapraszamy także tych, którzy utknęli na dłużej w Świecie Dysku…”

Jakub Wędrowycz jest głównym bohaterem książek Andrzeja Pilipiuka:

 • Kroniki Jakuba Wędrowycza
 • Czarownik Iwanow
 • Weźmisz czarno kure...
 • Zagadka Kuby Rozpruwacza
 • Wieszać każdy może
 • Homo bimbrownikus
 • Trucizna
 • Konan Destylator

Saga o wiedźminie to cykl powieści Andrzeja Sapkowskiego o dziejach wiedźmina Geralta z Rivii:

 • Krew elfów
 • Czas pogardy
 • Chrzest ognia
 • Wieża Jaskółki
 • Pani Jeziora

Metro 2033 to rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej..

Świat Dysku – wieloksiąg napisany przez Terry’ego Pratchetta, którego akcja toczy się w fikcyjnym świecie w kształcie dysku: 

 • Kolor magii
 • Blask fantastyczny
 • Równoumagicznienie
 • Mort
 • Czarodzicielstwo i inne

Wszystkie te książki można wypożyczyć w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Poznaliśmy już zwycięzców Błyskawicznego Konkursy Fantastycznego a „słodkie nagrody” zostały rozdane:

 • Piotr Topolnicki klasa 4i
 • Aleksandra Potoniec 1fk
 • Filip Stanoszek klasa 4i
 • Izabela Bogdańska klasa 4n
 • Estera Nawrocka klasa 2g
 • Patryk Groński klasa 2g

Gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału
w bibliotecznym konkursie!!!

Zapraszamy ponownie!!!

11 marca 2019 roku, w poniedziałek, pani dyrektor Danuta Kleinert uroczyście rozpoczęła drugą edycję bibliotecznej akcji pod tytułem „Śląskie czytanie”.

W tym roku czytaliśmy dla Was książkę pt.: „Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata” Johna Grogana.

To piękna i wzruszająca opowieść o psie i jego rodzinie. Marleya poznajemy jako szczeniaka. To miłość od pierwszego wejrzenia. Potem już było coraz gorzej…, bo Marley to krnąbrny, nieznośny, rozbrykany, nadpobudliwy pies. Kto miał psa wie o czym piszę, a kto nie miał to niech się przekona sam. Tak czy inaczej zachęcam do lektury. Jest do wypożyczenia w naszej bibliotece.

Dla tych co nie pamiętają „Śląskie czytanie” zainspirowane zostało ,,Narodowym Czytaniem”. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Z racji tego, że, na co dzień spotykamy się z bohaterami narodowych dzieł na lekcjach języka polskiego - włączenie się w „narodowe czytanie” potraktowaliśmy nieco inaczej… swobodniej…

Fragmenty powieści Johna Grogana pt.: „Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata” dla uczniów klasy 1fk oraz 2fk odczytali koleżanki i kolega z klasy 2c: Wiktoria Chromy, Anna Gołas, Eliza Kossowska, Daniela Landowska oraz Mateusz Pilszek.

Akcja czytelnicza miała na celu popularyzację czytelnictwa w szkolnej bibliotece.

Sląskie czytanie Sląskie czytanie Sląskie czytanie
Sląskie czytanie Sląskie czytanie Sląskie czytanie

Footer

Copyright © 2019 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.