Muzeum Śląskie w Katowicach – naprawdę warto zwiedzić

 

9 marca odwiedziliśmy Muzeum Śląskie na ulicy T. Dobrowolskiego. Muzeum jest usytuowane na terenie kopalni węgla kamiennego „Katowice” na głębokości 14 metrów pod powierzchnią ziemi. Zwiedzając Muzeum Śląskie kolejno obejrzeliśmy:

Galerię sztuki polski 1800-1945. Uważa się ją za jedną z najbardziej reprezentatywnych galerii malarstwa polskiego XIX i XX stulecia w skali ogólnokrajowej. Obejmuje ona wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej tego okresu. Można tutaj znaleźć między innymi słynną „Pomarańczarkę”, a także dzieła Jacka Malczewskiego.

Galerię sztuki polskiej po 1945. Można tam zobaczyć między innymi dzieła takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor, Ryszard Winiarski oraz obrazy Erwina Sówki

Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Twórczość ta jak żadna inna wiąże się z życiem i bezpośrednimi doświadczeniami artystów, którzy pokazują na obrazach swoje otoczenie, pracę, relacje z najbliższymi, sięgając też do podań i wspomnień.

Galerię sztuki śląskiej sakralnej. Ta wyjątkowa wystawa prezentuje skarby śląskiej sztuki sakralnej – rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i czasów nowożytnych.

Najwięcej emocji i zainteresowania wzbudziła Kopalnia Katowice i znajdująca się na jej terenie wystawa światło Historii Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, na, której to wystawie przenieśliśmy się w czasie. Jest to największa, a zarazem najnowocześniejsza wystawa o Śląsku. Uznawana jest także za jedną z czołowych wystaw historycznych w polskich muzeach.

Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości – wystawa o teatrze. Wystawa tworzy historyczną opowieść o teatrze od jego antycznych korzeni po czasy współczesne. Przestrzeń zachęca do aktywnego uczestnictwa, a dzięki nawiązaniu do idei laboratorium przyciąga uwagę na dłużej i pobudza wyobraźnię.

https://muzeumslaskie.pl

Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie

 

 

Footer

Copyright © 2024 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.