"Dwugłowy smok”, kino Kosmos w Katowicach

13 grudnia 2017 r. grupa młodzieży Śl.TZN z dużym zainteresowaniem obejrzała ten film w kinie Kosmos w ramach naszego cyklu zajęć pt. Poznaj swoje korzenie.

„Dwugłowy smok” to opowieść o Śląsku z lat dwudziestolecia międzywojennego. W tym właśnie okresie można dostrzec prawdziwą wielonarodowość i ty samym wielokulturowość Śląska. Ta różnorodność przejawia się nie tylko w mowie i kulturze, ale także w sztuce i architekturze.

Tytuł filmu ma sugerować dwie części Śląska: niemiecką i polską. Śląsk od kilkuset lat był niemiecki. Po III Powstaniu Śląskim część Śląska przyłączono do Polski. Zaczęła się rywalizacja. W filmie są przedstawione również plany połączenia się Gliwic, Bytomia i Zabrza w jedno miasto - Tripolis.

Kino Kosmos Kino Kosmos

Twórcy filmu zabierają widzów w wyjątkową podróż po fascynującej śląskiej architekturze, którą współtworzyły takie postaci, jak: Dominikus Boehm , Erich Mendelssohn, Hans Poelzig, Max Berg, Karol Schayer , Tadeusz Kozłowski i Tadeusz Michejda.