Życzenia Wielkanocne

Prziszła wiosna, zakwitły baźki, zima popłynyła z Marzanną,
goik ze szlajfkami trza szykować.
Wreszcie idzie seblyc ciepłe łachy.
Już niydugo Świynta Wielki Nocy.

Z tyj okazji członkowie Koła Krzewienia Kultury Śląska
życzą wszystkim od świynta i na beztydziyń
dużo wiosynnego uśmiychu,
zdrowego żołondka coby wytrzimoł te wszystkie maszkyty
a frelkom bardzo mokrego dyngusa,
tak coby woda chlupała w szczewikach.

Życzenia Wielkanocne

 

Muzeum Śląskie w Katowicach – naprawdę warto zwiedzić

9 marca odwiedziliśmy Muzeum Śląskie na ulicy T. Dobrowolskiego. Muzeum jest usytuowane na terenie kopalni węgla kamiennego „Katowice” na głębokości 14 metrów pod powierzchnią ziemi. Zwiedzając Muzeum Śląskie kolejno obejrzeliśmy:

Galerię sztuki polski 1800-1945. Uważa się ją za jedną z najbardziej reprezentatywnych galerii malarstwa polskiego XIX i XX stulecia w skali ogólnokrajowej. Obejmuje ona wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej tego okresu. Można tutaj znaleźć między innymi słynną „Pomarańczarkę”, a także dzieła Jacka Malczewskiego.

Galerię sztuki polskiej po 1945. Można tam zobaczyć między innymi dzieła takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor, Ryszard Winiarski oraz obrazy Erwina Sówki

Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Twórczość ta jak żadna inna wiąże się z życiem i bezpośrednimi doświadczeniami artystów, którzy pokazują na obrazach swoje otoczenie, pracę, relacje z najbliższymi, sięgając też do podań i wspomnień.

Galerię sztuki śląskiej sakralnej. Ta wyjątkowa wystawa prezentuje skarby śląskiej sztuki sakralnej – rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i czasów nowożytnych.

Najwięcej emocji i zainteresowania wzbudziła Kopalnia Katowice i znajdująca się na jej terenie wystawa światło Historii Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, na, której to wystawie przenieśliśmy się w czasie. Jest to największa, a zarazem najnowocześniejsza wystawa o Śląsku. Uznawana jest także za jedną z czołowych wystaw historycznych w polskich muzeach.

Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości – wystawa o teatrze. Wystawa tworzy historyczną opowieść o teatrze od jego antycznych korzeni po czasy współczesne. Przestrzeń zachęca do aktywnego uczestnictwa, a dzięki nawiązaniu do idei laboratorium przyciąga uwagę na dłużej i pobudza wyobraźnię.

https://muzeumslaskie.pl

Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie

„Pomniki Katowic” – konkurs rozstrzygnięty, znamy już zwycięzców szkolnego konkursu…

Z przyjemnością informujemy, że konkurs na plakat o tematyce „Pomniki Katowic” został rozstrzygnięty 22 stycznia 2018 roku.
Na konkurs wpłynęło 10 prac uczniów z klas: 1c, 2f/k, 2g, 3b oraz 3i.

Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor Danuta Kleinert oraz nauczyciele: pani Joanna Suter-Chmielewska, pani Anna Światłoń i pani Edyta Sawicka oceniły prace konkursowe biorąc pod uwagę pomysł na jej wykonanie, oryginalność, wybór techniki, walory artystyczne oraz estetykę wykonania i jednogłośnie zadecydowały o przyznaniu:

nagrody głównej dla uczennicy klasy 2 f/k Weroniki Kopiec za wykonanie plakatu „Pomnik Harcerzy Września”

Zostały też przyznane dwa wyróżnienia: 

dla ucznia klasy 1c Patryka Michałka za plakat
„Pomnik Harcerzy Września”
i dla ucznia klasy 2g Huberta Kulika za plakat „Rodzina”

Prace konkursowe można było obejrzeć na wystawie w holu szkoły.
Uroczyste wręczanie nagród książkowych odbędzie się podczas akademii na zakończenie roku szkolnego. 

Pomniki Katowic Pomniki Katowic Pomniki Katowic Pomniki Katowic

Zwycięzcom gratulujemy.

Wszystkim uczniom, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie serdecznie dziękujemy. 

Pomniki Katowic Pomniki Katowic Pomniki Katowic Pomniki Katowic

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Koło Krzewienia Kultury Śląska oraz nauczycieli historii panią Joannę Suter-Chmielewską i panią Annę Światłoń.

Zapraszamy!

 

Co naszym dziadkom przynosiła Gwiazdka?

Gwiazdka

 

 

Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju, radości i miłości, to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

A z czym Wam kojarzą się święta Bożego Narodzenia?

Ze wspólnym ubieraniem choinki, Pasterką, robieniem ozdób, pieczeniem pierników, zapachem bigosu, a może ze wspólnym kolędowaniem?

Na pewno z czekaniem na Mikołaja, Pierwszą Gwiazdką i prezentami pod udekorowaną choinką.

Uznaliśmy, że to piękna okazja, by zorganizować wystawę:

Co naszym dziadkom przynosiła Gwiazdka?

Można było zobaczyć np.: książeczki niemieckie, rosyjskie i polskie dla dzieci, model lokomotywy elektrycznej z 1943, mini aparat fotograficzny z 1944, kamienie budowlane z roku 1909 (poprzedniczki klocków „Lego”), liczydło z 1946, Planiglob (grę planszową) z 1943, pajacyka na poręczy (zabawkę z 1943), ksylofon z 1942, jojo z początku XX wieku, harmonijkę ustną z lat powojennych i inne prezenty.

W atmosferze świąt wszyscy chętnie obejrzeli wyjątkowe eksponaty, dorośli z nostalgią a młodzież z zainteresowaniem.

Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa

 

Targi Europejskie i Śląskie

Targi Europejskie

Tytuł 18 grudnia 2017 roku bez cołki dzyń łodbywały sie w naszyj budzie Targi Europejskie i Śląskie. Było kupa ludzów – szkolorze, rechtory i rechtorki. A wiela było maszketow, wosztow, szałotow. A jak woniało!

Nasz slonski stoł narychtowali szkolorze klasy 2c i 2e.Frelki i kalusy byli piyknie łoblecyni. Kożdy mog poprobować makowek, chleba z tustym i kiszonym łogorkiym. Był tyż kołocz, szkloki i oblaty. A w gorku na kocherku warzyły się gumiklyjzy,  take jak starka doma kulali.

 

Było wiela uciechy. A na bezrok zaś bydymy warzyć.

Targi Europejskie  Targi Europejskie  Targi Europejskie  Targi Europejskie  Targi Europejskie  Targi Europejskie  Targi Europejskie

 

Targi Europejskie i Śląskie

Wyniki konkursu:

  1. ROSJA  4g (162 głosy)
  2. GRECJA  3d (33 głosy)
  3. SZWECJA  2c (24 głosy)
  4. POLSKA  3g (18 głosów)
  5. ŚLĄSK  2c/2e (15 głosów)
  6. WŁOCHY  3n (14 głosów)
  7. FRANCJA / NIEMCY  3a / 2b (10 głosów)
  8. SZKOCJA  2n (8 głosów)
  9. HISZPANIA 2e (7 głosów)

Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkim, którzy brali udział w targach dziękujemy
i zapraszamy za rok!

Opiekunki SKE oraz KKKŚl

 

"Dwugłowy smok”, kino Kosmos w Katowicach

13 grudnia 2017 r. grupa młodzieży Śl.TZN z dużym zainteresowaniem obejrzała ten film w kinie Kosmos w ramach naszego cyklu zajęć pt. Poznaj swoje korzenie.

„Dwugłowy smok” to opowieść o Śląsku z lat dwudziestolecia międzywojennego. W tym właśnie okresie można dostrzec prawdziwą wielonarodowość i ty samym wielokulturowość Śląska. Ta różnorodność przejawia się nie tylko w mowie i kulturze, ale także w sztuce i architekturze.

Tytuł filmu ma sugerować dwie części Śląska: niemiecką i polską. Śląsk od kilkuset lat był niemiecki. Po III Powstaniu Śląskim część Śląska przyłączono do Polski. Zaczęła się rywalizacja. W filmie są przedstawione również plany połączenia się Gliwic, Bytomia i Zabrza w jedno miasto - Tripolis.

Kino Kosmos Kino Kosmos

Twórcy filmu zabierają widzów w wyjątkową podróż po fascynującej śląskiej architekturze, którą współtworzyły takie postaci, jak: Dominikus Boehm , Erich Mendelssohn, Hans Poelzig, Max Berg, Karol Schayer , Tadeusz Kozłowski i Tadeusz Michejda.

 

Winszujymy wom...

Winszujymy wom, cobyście w te Świynta byli wyzgerni jak nowonarodzony Ponboczek w Betlyjce. Niych w waszych chałupach bydzie takie rodzinne ciepło jak we betlejymskim żłobeczku i niych sie oWos troszczy Nojświyntszo Paniynka.

 Winszujymy wom

W Nowym Roku zaś trzimejcie sie zdrowo i niych wom żodne Hyrody ani inne pierony szczynścio niy zbulą.

Łostońcie z Ponboczkiym!

Tego kożdymu poczciwymu życzą
opiekunki i członkowie KKKŚl

Zbiórka karmy dla milusińskich ze schroniska zakończona

Podziękowania

 

...zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem
Cesar Millan z książki Zaklinacz psów

Drodzy uczniowie zakończyliśmy akcję zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt w katowickim schronisku.

Dzięki Waszej życzliwości i hojności udało nam się zebrać 195,6 kg karmy dla kotków i piesków.

Bezdomne zwierzaki składają Wam serdeczne podziękowania za okazane serce i przekazaną karmę.

 

Zapraszamy do współpracy za rok !

 

 

Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

Muzeum Miejskie29 listopada odwiedziliśmy Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Obejrzeliśmy wystawę poświęconą Antoniemu Halorowi, wszechstronnemu artyście. Antoni Halery to  reżyser filmowy i teatralny, plastyk, pisarz, badacz historii i kultury Śląska. Autor książki „Opowieści miasta z rybakiem w herbie”.

Poznaliśmy podania i legendy związane z miastem: legendę o trzech braciach –Siemionie, Macieju i Michale (założycielach Siemianowic, Maciejkowic i Michałkowic), o utopcach, o białej damie i upiorze. 

Zwiedziliśmy ekspozycję Z dziejów Siemianowic Śląskich, która ukazuje historię miasta od jego początków po wydarzenia lat 80. XX wieku.

Zobaczyliśmy Wnętrza mieszkalne i gospodarcze w I połowie XX wieku (najciekawsze eksponaty to magiel, drewniana lodówka, meble kuchenne, piece kaflowe).

Odwiedziliśmy Galerię Rzeźby w Węglu, gdzie zgromadzone są eksponaty poświęcone pracy w kopalni, figurki kopalnianego ducha Skarbnika i Utopców, rzeźby sakralne, przedstawiające patronkę górników św. Barbarę.

Muzemu Miejskie w Siemianowicach Śląskich Muzemu Miejskie w Siemianowicach Śląskich Muzemu Miejskie w Siemianowicach Śląskich Muzemu Miejskie w Siemianowicach Śląskich Muzemu Miejskie w Siemianowicach Śląskich 

Pomniki Katowic

Pomniki KatowicKoło Krzewienia Kultury Śląska oraz nauczyciele historii zapraszają uczniów do udziału w szkolnym konkursie
na plakat o tematyce

„Pomniki Katowic”

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu, który zawierał będzie np.: 

  • zdjęcia, pocztówki, rysunek prezentujący omawiany pomnik / pomniki,
  • informacje o osobie lub wydarzeniu, które upamiętnia / upamiętniają,
  • informacje na temat lokalizacji,
  • informacje o autorze / autorach projektu.

Technika wykonania plakatu dowolna: rysunek, collage, grafika komputerowa lub techniki mieszane.

Komisja konkursowa oceni pomysł na wykonanie pracy, walory artystyczne, estetykę wykonania.

Jury wybierze 3 najciekawsze prace, których autorzy otrzymają nagrody książkowe.

Prace konkursowe należy składać u pani Anny Światłoń, pani Joanny Suter-Chmielewskiej lub w bibliotece do 15 listopada.

Zapraszamy!!!

 

 

Targi Europejskie i ŚląskieTargi Europejskie i Śląskie

Opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego i Koła Krzewienia Kultury Śląska zapraszają młodzież do udziału
w Targach Europejskich i Śląskich.

Temat przewodni: „Boże Narodzenie w naszych domach”.

Kto organizuje? Uczniowie Śl.TZN.

Dla kogo? Dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Tegoroczne targi odbędą się 18 grudnia w auli szkoły.

Zapisy chętnych uczniów do przygotowania stoisk przyjmuje pani Anna Światłoń.
Zebranie organizacyjne odbędzie się 21 listopada w czytelni szkolnej biblioteki. 

Zapraszamy!!!

 

„ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT”

Koło Krzewienia Kultury Śląska zaprasza uczniów do wzięcia udziału w wojewódzkim konkursie:

„ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA. SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT”.

Tegoroczny temat wiodący: Od przyśpiewek ludowych do Wojciecha Kilara, czyli o muzycznym fenomenie Śląska.

Technika wykonania: do wyboru – prace plastyczne (rysunki, obrazy, kolaże, fotografie), albumy, prezentacje multimedialne, komiksy, prace literackie (eseje, wiersze, opowiadania).

Prace multimedialne, albumy, prace literackie oraz komiksy mogą być wykonywane w językach: polskim, śląskim, czeskim lub niemieckim.

Prace należy wykonywać indywidualnie.

Ocenie podlegać będą: oryginalność w realizacji tematu, poprawność merytoryczna, wartość estetyczna i wkład pracy. Prace nie mogą być powielanym szablonem. Prezentacje multimedialne oraz inne prace wykorzystujące źródła informacji powinny być zaopatrzone w bibliografię.

Termin wykonania prac: do 2 XI 2017
Szkolny koordynator: Ludmiła Schöpp, Edyta Sawicka

XIV EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

XIV EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

pies i kotPaździernik miesiącem dobroci dla zwierząt !

Właśnie skończył się październik a to miesiąc w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach. 

Jednak wiele osób wciąż nie pamięta o tym, że jest to miesiąc  wyjątkowy zarówno dla naszych domowych pupili, ale przede wszystkim dla tych mniej uprzywilejowanych – domowych zwierzaków mieszkających w schroniskach. 

Miesiąc ten przypomina nam, że powinniśmy traktować zwierzaki z szacunkiem i miłością – jak istoty żywe, zdolne do odczuwania bólu, radości czy wdzięczności. 

Jak co roku przez cały październik prowadziliśmy zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. 

Chcemy wierzyć, że w ten sposób pomagamy pracownikom schroniska wypełniać ich obowiązki ale przede wszystkim sprawiamy, że trudne życie bezdomnych zwierzaków stanie się bardziej syte i bezpieczne.

Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy !

Karma Karma Karma

 

OPIEKUNOWIE: Edyta Sawicka, Ludmiła Schöpp

SPOTKANIA: według potrzeb

MIEJSCE: biblioteka szkolna

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI: promowanie wiedzy z zakresu historii i etnografii Śląska, propagowanie mowy śląskiej, organizowanie wyjść do regionalnych placówek kulturalnych, przygotowanie wystaw, sesji i konkursów szkolnych kultywujących tradycję śląskości, przygotowanie uczniów do udziału w konkursach pozaszkolnych związanych z tematyką „Małej Ojczyzny”

 

 

 

Footer

Copyright © 2018 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.